701037-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Maskiner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskiner till trä- och metallslöjd samt besiktning, service och reparationer av maskinpark i de kommunala skolornas slöjdsalar i Stockholms stad
Referensnummer: 2.4.2-1688/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34311000 Maskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser maskiner till trä- och metallslöjd samt besiktning, service och reparationer av maskinpark i de kommunala skolornas slöjdsalar i Stockholms stad. Samtliga kommunala grund- och gymnasieskolor omfattas av upphandlingen.
Upphandlingen är indelad i följande områden:
1. Område 1 - Spånsugare och luftrenare inklusive service och reparationer
2. Område 2 – Maskiner samt service, reparationer och besiktning av maskinparken i trä- och metallslöjdssalarna
Det totala kontraktsvärdet uppskattas till cirka 5 miljoner kronor per år.
Utvärderingen av det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att ske utifrån utvärderingsgrunden lägst pris.
Utbildningsförvaltningen avser att teckna avtal med två (2) olika leverantörer under förutsättning att giltiga anbud inkommer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34311000 Maskiner, 39811200 Luftrenare, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 51500000 Installation av maskiner och utrustning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen