70116-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Public relations
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Marknadsbearbetning internationella marknader
Referensnummer: UH-2018-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79416000 Public relations
II.1.4.
Kort beskrivning
Visit Värmland söker konsult till marknadsföringstjänster inom besöksnäringen på internationella marknader.
Uppdraget avser allt från strategisk rådgivning till effektiva marknadsaktiviteter. Vi efterfrågar utförande av följande:
—Export och internationella försäljnings- och marknadsföringskampanjer både mot Travel Trade och B2C.
—Försäljningsarenor och försäljningskanaler, både egna och förtjänta, för att nå utländska agenter och slutkonsumenter.
—PR-arbete.
—Analys av marknader och målgrupper.
Visit Värmland har för avsikt att teckna avtal med den konsult som har bred kompetens och lång erfarenhet av marknadsföring, internationalisering, export och affärsutveckling av besöksnäringsprodukter på följande marknader: Tyskland, Norge, Danmark, Nederländerna, Kina och UK. Kompetens inom fler marknader är meriterande då vi kan komma att arbeta med fler marknader under avtalets gång.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79416000 Public relations, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen