Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fjärrtransport av matavfall/restavfall
Referensnummer: NVAA 2022-304
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser transporter av avfall, hushållsavfall och avfallsbränsle för successivt avrop under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar transport av ca 23 000 ton avfall och avfallsbränsle per år, samt transport av ca 4 000 ton avfall från Häverö avfallsanläggning till Salmunge avfallsanläggning.