701214-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster av externt finansierade projekt
Referensnummer: LiU-2022-04241
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings universitet (LiU) har behov av revisionstjänster för externt finansierade projekt och genomför därför denna upphandling.
LiU genomför ett antal EU-projekt, främst inom Horizon 2020 och Horizon Europe, som kräver granskning och verifiering av att de genomförs enligt EU-kommissionens direktiv. Detta inkluderar också utfärdandet av revisionsintyg. Utöver detta krävs revision av vissa andra forskningsprojekt, till exempel projekt som finansieras av VINNOVA eller SIDA. Under avtalsperioden kan det även bli aktuellt med revision av projekt med annan utländsk finansiering.
Vid behov ska uppdragen innefatta rådgivning i enskilt ärende eller i frågor kring revision.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för revisionstjänster av externt finansierade projekt.
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Linköpings universitet (hädanefter benämnt LiU) har behov av revisionstjänster för externt finansierade projekt och genomför därför denna upphandling.
LiU genomför ett antal EU-projekt, främst inom Horizon 2020 och Horizon Europe, som kräver granskning och verifiering av att de genomförs enligt EU-kommissionens direktiv. Detta inkluderar också utfärdandet av revisionsintyg.
Utöver detta krävs revision av vissa andra forskningsprojekt, till exempel projekt som finansieras av VINNOVA eller SIDA. Under avtalsperioden kan det även bli aktuellt med revision av projekt med annan utländsk finansiering.
LiU har idag Raindance som ekonomisystem och Primula som HR-system. Som komplement används systemet/databasen Qlikview.
Denna upphandling kommer att ligga till grund för ett ramavtal. Fortsättningsvis benämns ramavtal som avtal. En mer detaljerad beskrivning av uppdraget och kravställningen framgår av kapitel 2, Kravspecifikation.
Målbild
Målet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en leverantör som tillgodoser LiU:s behov av revisionstjänster av mycket god kvalitet för externt finansierade projekt. Revisionstjänsterna ska genomföras med hög leveranssäkerhet och stor noggrannhet samt med ett bra samarbete med god kommunikation mellan leverantör och beställare.
Syftet är att LiU ska kunna tillhandahålla välskrivna revisionsrapporter och intyg/certifikat i enlighet med våra externa finansiärers ställda krav och standarder.