701350-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HPGe gamma-detektorsystem för lågaktiva prover
Referensnummer: HMV-2022-00518
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett radiometriskt system som innefattar (i) en stationär HPGe-detektor (well type) och (ii) ett LN2-kylsystem, för gammaspektrometriska mätningar av lågaktiva prover.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38341000 Apparater för strålningsmätning, 38430000 Detektions- och analysutrustning, 38945000 Gammaräknare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Radioekologigruppen vid LiU forskar inom flera områden. Här bedrivs forskning inom bland annat marin radioaktivitet där aktivitetsbestämningar och isotopanalys bestäms i sediment, vatten, biota och andra prover. Då vi har forskningsprojekt rörande utsläpp från kärntekniska anläggningar samt ingår i den svenska strålskyddsberedskapen så finns behovet att kunna mäta gammastrålande radionuklider som sänder ut gammaenergier från ~20keV till ~2100keV. Gruppen har ett dedikerat mätlaboratorium för gammaspektrometriska mätningar beläget i källaren i O-huset (ca 5 meter under marknivå). Laboratoriet har forcerad ventilation 24/7 och har konstant temperaturer 21 grader C +/- 1 grad C. En mer detaljerad beskrivning av uppdraget och kravställningen framgår av kapitel 2, Kravspecifikation.
Fortsättningsvis benämns upphandlingskontrakt som avtal.
Avgränsningar
I upphandlingen ingår inte MCA (multi channel analyzer).