701531-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ortodontimaterial
Referensnummer: VF2021-00068
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2021-00068 Ortodontimaterial
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar flera produktgrupper:
Respektive produktgrupp består av ett antal positioner.
Avtalets beräknade startdatum: 2022-12-01.
Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33135000 Utrustning för tandreglering, 33138000 Produkter för tandproteser och tandreglering, 33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
.
Upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
Första och andra molarer, rostfritt stå
Brackets och tuber rostfritt stål
Brackets och tuber, nickelfri metall
Brackets, estetiska
Brackets, självligerande
Bågar, rostfritt stål, preformerade
Bågar, värmeaktiverade Nickel-Titan, preformerade
Bågar, Nickel-Titan preformerade
Bågar, BetaTitan, preformerade
Bågmaterial, rostfritt
Bågmaterial, Co-Cr
Bågmaterial, rostfritt twistad
Bonding och primer
Cement för fastsättning av band
Intraorala drag
Extraorala drag
Elastiska ligaturer
Ligatur, rostfritt stål
Kobayashi ligatur, rostfritt stål
Elastiska kedjor och luckslutningsmoduler
Elastisk tråd
Elastiska separationsringar
Ortodontisk Coil spring
Ortodontisk Coil spring, Nickel-Titan, dragande med eyelet/ögla
Ortodontisk surgical hook, rostfritt stål
Ortodontiskt vax
Postnormal korrigerande apparatur
Palatinala barer och Quad helix
Skruvar och kit
Övrigt
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2022-12-01.Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.