701588-2022 - ResultatSverige-Falkenberg: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster
Referensnummer: SVN2019-152
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avses upphandlas för tjänster såsom utredning och projektering m.m inom följande arkitekttjänstekategorier:
Husarkitekter offentliga miljöer
Husarkitekter bostäder
Inredningsarkitekter
Landskapsarkitekter samt
Arkitekter för översikts- och detaljplanearbete.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 79931000 Inredningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Specificerade kategorier
Husarkitekttjänster - Offentliga miljöer
Husarkitekttjänster - Bostäder
Inredningsarkitekttjänster
Arkitekttjänster Översikts- och detaljplanearbete
Landskapsarkitekttjänster
Avtal kommer att tecknas med (där det är möjligt) fyra avtalsparter per kategori.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndigheter är:
Falkenbergs kommun, Organisationsnummer: 212000-1231
Falkenbergs Bostads AB, Organisationsnummer: 556095-1245
Destination Falkenberg AB, Organisationsnummer: 556862-9454
Falkenbergs Vatten och Renhållnings AB, Organisationsnummer: 556560-7606
Vatten & Miljö i Väst AB, organisationsnummer: 556764-7606
Varberg Vatten AB, Organisationsnummer: 556768-1977
Varje upphandlande myndighet fattar efter utvärdering ett eget beslut och kan på egna grunder välja att avbryta upphandlingen för sin del.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som öppen upphandling enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling. Öppen upphandling innebär bland annat att förhandling inte är tillåten. Det är därför viktigt att bästa villkor lämnas i anbudet och att alla krav och villkor enligt detta förfrågningsunderlag följs. Beställaren ersätter ej anbudsgivare för upprättande av anbud.