2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnation Särskilt Boende - Snödroppen 1
Beskrivning: Eksjö kommunfastigheter utför upphandling av nybyggnation av särskilt boende för äldre med demens. Byggnaden utförs i ett plan kring fyra innergårdar inklusive källare lokalt samt teknikrum på vindsvåning. Bottenplan innehåller den huvudsakliga verksamhetsdelen med avdelningar och dagverksamhet mm. I entreprenaden ingår även storkök, varukyla, byggnation av utemiljö, fristående miljörum, fastighetsförråd, hönshus, lusthus mm. Entreprenaden utförs med hög andel trä i stomme enligt Eksjös träbyggnadsstrategi.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Nybyggnation Särskilt boende - Snödroppen 1