2. Förfarande
Förfarande
Titel: Portionsformar för matdistribution 2025
Beskrivning: Ovanåkers kommun upphandlar genom Inköpssamverkan Mitt för kommunerna i Hälsingland leverans av portionsformar i olika storlekar för matdistribution samt tillhörande produkter, exempelvis förslutningsfilm, lock, termoväskor, kylklampar. Produkterna ska vara anpassade för offentlig sektor eller liknade verksamhet.
Intern identifierare: 15596
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
Ytterligare klassificering (cpv): 31213100 Distributionslådor, 39222000 Produkter för catering, 39222100 Engångsartiklar för catering, 44618100 Lätta förpackningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1 - Portionsformar i Plastmaterial (PP & CPET)
Beskrivning: Med plastmaterial avses i denna upphandling att portionsformarna är tillverkad i Polypropen (PP) eller CPET. PP-formar menas i denna upphandling alla produkter med 60-100 % innehåll av polypropylen inkl. återvunnen polypropylen.
Intern identifierare: Anbudsområde 1 Portionsformar i Plastmaterial (PP & CPET)
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2 - Portionsformar i miljömaterial
Beskrivning: Med miljömaterial avses i denna upphandling portionsformar som har dokumenterade miljövinster i jämförelse med PP-formar.
Intern identifierare: Anbudsområde 2 - Portionsformar i miljömaterial