See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Juridiska tjänster
Beskrivning: Riksbanken har i sin organisation jurister som ansvarar för den juridiska sakkompetensen inom Riksbanken. De juridiska frågor Riksbanken hanterar är omfattande varför de från tid till annan, särskilt under perioder med särskild arbetsanhopning, kan behöva anlita extern juridisk kompetens. Det kan också förekomma att Riksbanken behöver tillgodose behov av speciell kompetens i vissa juridiska frågor. Den aktuella upphandlingen syftar till att tillgodose sådana behov.
Intern identifierare: Dnr 2024-00644
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: annonserad upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79100000 Juridiska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000