701897-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal tekniska konsulttjänster inom geoteknik
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal tekniska konsulttjänster inom geoteknik
Beskrivning: Upphandlinagen omfattar ett ramavtal för bland annat geotekniska markundersökningar, miljötekniska undersökningar, upprättande av handlingar vid avhjälpande åtgärder i förorenade områden och utredning av avslutningsåtgärder för deponier. Målsättningen är att teckna ramavtal med två konsultföretag.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105413:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster