701913-2023 - ResultatSverige-Krokom: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny- och tillbyggnad Näldens skola
Referensnummer: 23/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet går ut på att bygga en ny F-6 skola i två plan i Nälden med plats för 250 elever på ca 4000 kvm. I skolan kommer det, utöver skolsalar, att finns bl.a. produktionskök och slöjdsalar. För sporthallen kommer nya omklädningsrum att byggas. I projektet ingår även att göra en ny skolgård, hämta-lämnaplats och parkeringsutrymmen, i och med det måste befintliga byggnader rivas när den nya skolan står färdig.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen