701942-2022 - ResultatSverige-Västerås: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2 st instrument för mätning av HbA1c
Referensnummer: IN-IN21-0417
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser avtal avseende köp av 2 st instrument för mätning av HbA1c inklusive reagenser, förbrukningsmaterial, tillbehör och reservdelar samt serviceavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Benämns vidare som Avtal.
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade varor under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 4,5 MSEK.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärde
Takvärdet i avtalet är 5 MSEK exkl. moms.
Om avtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för avtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33696000 Reagens och kontrastmedel, 38410000 Mätinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen