70197-2019 - ResultatSverige-Uppsala: Transportförmedling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tredjepartslogistik
Referensnummer: VF2018-0008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63520000 Transportförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: Upphandling av tredjepartslogistik
VF2018-0008
Upphandlingen avser ramavtal för tredjepartslogistik.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 50 000 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.6.2019
Avtalets beräknade slutdatum: 31.5.2022
Avtalslängden är 3 år med möjlighet till 1 st. förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63521000 Fraktförmedling, 63523000 Hamntjänster och spedition, 79990000 Diverse företagstjänster, 79991000 Lagerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalets beräknade slutdatum: 31.3.2022