702057-2023 - ÄndringSverige-Uppsala: Uppsamlat och renat vatten
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rening av PFAS förorenat vatten, Köping
Referensnummer: 423-2329/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
41000000 Uppsamlat och renat vatten
II.1.4.
Kort beskrivning
I närheten av ett bergrum som SGU ansvarar för och som tidigare har använts som oljelager, har brandövningar genomförts. Brandövningarna har medfört att grundvattnet är förorenat med PFAS. Grundvattnet sipprar nu in i bergrummet, varifrån det pumpas upp med två pumpar och släpps ut till en recipient via en oljeavskiljare. Idag sker ingen annan rening av grundvattnet utöver den rening som sker i oljeavskiljaren. SGU har därför tagit fram en beskrivning en enkel reningsanläggning för rening av PFAS. Bergrummet finns i Köping med anläggnings nr. 1 147.