702086-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning – Rakel- och radioutrustning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor - Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRakel- och radioutrustning
BeskrivningDenna upphandling omfattar tjänster och produkter inom området Rakel- och radioutrustning. Rakelutrustning Rakelutrustning omfattar tjänster och produkter som ansluts till det nationella Rakelnätet. Produkter kan vara Rakelterminaler, det vill säga handburna Rakelterminaler samt Rakelterminaler avsedda i första hand för montering i fordon, men även dispatcherutrustning för ledning och samordning samt telematiklösningar. Radioutrustning Radioutrustning omfattar tjänster och produkter för radiokommunikation. Produkter kan vara handburna radioenheter samt produkter för ett TETRA-nät. Produkter kopplade till Rakel- och radioutrustning omfattar bland annat: Rakelterminaler Radioenheter (digitala och analoga) Dispatcherutrustning Operatörsutrustning Modem Programmeringsutrustning Utrustning för att uppdatera programvara och funktioner samt administrera terminaler över luftgränssnittet Programvaror Monteringsutrustning såsom kablage, audiotillbehör, fästen, antenner skärmar, konsoler och audiotillbehör Tillbehör till Rakel- och radioutrustning Förbrukningsmaterial så som material till hörsnäckor, tvättservetter med mera Utrustning för telematiklösningar Personsökare Utbildningsutrustning Antenner Övrig Rakel- och radioutrustning Inomhus- och utomhustäckning: repeater, basstationer, antenner, strömförsörjning, Uninterruptible Power Supply (UPS) och kablage Komplett radionät, så som TETRA-nät, för kommunikation mellan radioenheter Tjänster kopplade till Rakel- och radioutrustning omfattar bland annat: Konsulttjänster Projektering Anpassning Destruktion Dokumentation Driftsättning Felrättning Informationssäkerhet Installation Lagerhållning Leverans Montering Programmering Stöd vid framtagning av sambandsplan och programmeringsunderlag Service och servicenivåavtal Support Underhåll Utbildning Övning med scenarier anpassad för Avropsberättigad, det vill säga metodik i att användare övar på hur Rakel- och radioutrustning används inom och mellan organisationer Uppgraderingar och Uppdateringar Rakel- och radioutrustning får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 1 200 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås kan Avrop inte längre ske från Ramavtalet under resterande del av Ramavtalets löptid.
Intern identifierare23.3-7600-2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Ytterligare om kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 32230000 Radiosändare med mottagare, 32344210 Radioutrustning, 32570000 Kommunikationsutrustning, 50333100 Reparation och underhåll av radiosändare, 50333200 Reparation och underhåll av radiotelefoniapparatur, 51311000 Installation av radioutrustning, 51321000 Installation av radiosändare, 51330000 Installation av radiotelefoniapparatur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerella krav och informationsfrågor
BeskrivningDenna upphandling omfattar tjänster och produkter inom området Rakel- och radioutrustning. Rakelutrustning Rakelutrustning omfattar tjänster och produkter som ansluts till det nationella Rakelnätet. Produkter kan vara Rakelterminaler, det vill säga handburna Rakelterminaler samt Rakelterminaler avsedda i första hand för montering i fordon, men även dispatcherutrustning för ledning och samordning samt telematiklösningar. Radioutrustning Radioutrustning omfattar tjänster och produkter för radiokommunikation. Produkter kan vara handburna radioenheter samt produkter för ett TETRA-nät. Produkter kopplade till Rakel- och radioutrustning omfattar bland annat: Rakelterminaler Radioenheter (digitala och analoga) Dispatcherutrustning Operatörsutrustning Modem Programmeringsutrustning Utrustning för att uppdatera programvara och funktioner samt administrera terminaler över luftgränssnittet Programvaror Monteringsutrustning såsom kablage, audiotillbehör, fästen, antenner skärmar, konsoler och audiotillbehör Tillbehör till Rakel- och radioutrustning Förbrukningsmaterial så som material till hörsnäckor, tvättservetter med mera Utrustning för telematiklösningar Personsökare Utbildningsutrustning Antenner Övrig Rakel- och radioutrustning Inomhus- och utomhustäckning: repeater, basstationer, antenner, strömförsörjning, Uninterruptible Power Supply (UPS) och kablage Komplett radionät, så som TETRA-nät, för kommunikation mellan radioenheter Tjänster kopplade till Rakel- och radioutrustning omfattar bland annat: Konsulttjänster Projektering Anpassning Destruktion Dokumentation Driftsättning Felrättning Informationssäkerhet Installation Lagerhållning Leverans Montering Programmering Stöd vid framtagning av sambandsplan och programmeringsunderlag Service och servicenivåavtal Support Underhåll Utbildning Övning med scenarier anpassad för Avropsberättigad, det vill säga metodik i att användare övar på hur Rakel- och radioutrustning används inom och mellan organisationer Uppgraderingar och Uppdateringar
Ytterligare klassificering (cpv): 32230000 Radiosändare med mottagare, 32344210 Radioutrustning, 32570000 Kommunikationsutrustning
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKvalificering av anbudsgivare
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelUtvärderingskriterier
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelTekniska krav - kravspecifikation