702163-2022 - ÄndringSverige-Gävle: Städning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städ Hemlingborg - för- och grundskola och äldreomsorg
Referensnummer: 12917
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar städtjänster till Gävle kommun och Hemlingborg som är ett unikt multifunktionshus i den nya stadsdelen Södra Hemlingby.
Hemlingborg ska möta behoven av förskola, skola och vård- och omsorgsboende samt idrottshall. Istället för separata verksamheter är det ett Sverigeunikt hus där barn och äldre kan mötas.
Samarbeten med föreningar, externa utförare, boende och andra aktörer i området kommer att generera givande möten mellan generationer. Samtidigt bidrar det till en hållbar användning av resurser.
Verksamheter i huset:
- Förskola, 1-5 år
6 avdelningar med 120 barn.
- Grundskola, F-6
570 elever inkl. sporthall (spelplan 40×20 m, läktare, omkl.rum, redskapsförråd.
- Vård- och omsorgsboende
Tre våningar med totalt 80 lägenheter.
- Gemensamma ytor (publika)
Entréer, matsal, kontor, korridorer etc.
Kvadratmeter-ytan (BTA) som anges för de olika verksamheterna förhåller sig enligt följande:
- Förskola - städyta ca 1 549 m² som städas 260 dagar/år
- Grundskola inkl sporthall - städyta ca 7 496 m² som städas 195 dagar/år
- Vård- och omsorgsboende - städyta ca 6 606 m² som städas 260 dagar/år
- Gemensamma ytor - städyta ca 3 592 m² som städas 260 dagar/år
Total städyta: ca 19 245 m²