702675-2022 - ResultatSverige-Härnösand: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutsar till Östervångsskolan i Lund 2022
Referensnummer: 2 STO-2022/420
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Specialpedagogiska skolmyndigheten, SPSM, har för avsikt att upphandla elevresor till Östervångsskolan i Lund.
Avtalsperioden gäller från och med 2023-08-01 till och med 2025-07-31 med möjlighet till förlängning 24 månader.
Det beräknade värdet för denna upphandling är 25,2 miljoner kronor för hela avtalsperioden, inklusive optionsår.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen