Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för uppförande av nya typgruppbostäder 6 pl LSS och nya typbostäder 12 pl SoL
Referensnummer: 22/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
II.1.4.
Kort beskrivning
B har behov av gruppbostäder enligt lagen (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade (”LSS”) och Socialtjänstlagen (2001:453), ”SoL”, och har därför för avsikt att teckna ramavtal med en (1) leverantör för att uppföra sådana bostäder tillsammans med för bostäderna nödvändiga mark- och anläggningsarbeten, på villkoren i UD.
Följande fyra separata entreprenader kan komma att avropas.
-Två (2) LSS-typboenden med 6 lgh på 550–650 BTA och
-Två (2) SoL-typboenden med 12 lgh på 750–900 BTA.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45421000 Snickeriarbeten, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen