70277-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Jälla Idrottshall
Referensnummer: SFB-2021-00222
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar
II.1.4.
Kort beskrivning
Jälla Idrottshall uppförs av Uppsala Kommun Skolfastigheter ABpå uppdrag av Kommunlednings-kontoret och idrotts och fritidsnämnden vid Uppsala Kommun.
Syftet är att ersätta den befintliga hallen på fastigheten då denna bedömts vara för liten och i för dåligt skick för att bevaras eller byggas om.
I projektet ingår uppförandet av ny idrottshall, tillhörande utemiljö med parkeringsplatser och sophus. Rivning av befintlig hall ingår och utförs när nya hallen är i drift och i samråd med Beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45236000 Markanläggning, 45236110 Markanläggning för idrottsplatser, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen