702828-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Konsulttjänster för upphandling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Upphandlingskonsulter
Referensnummer: 423-2134/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med leverantörer som kan täcka det behov som SGU har av upphandlingskonsulter, framförallt vid produktionstoppar och tillfälliga vakanser. I dagsläget har vi ingen koll på den totala volymen som SGU handlar för varje år. Inköpsbehovet finns dels i den "producerande" verksamheten dels inom de avdelningar som har en stödjande funktion till verksamheten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Under 2022/2023 köpte SGU konsulttimmar för upphandlingsarbete motsvarande ca 1 300 000 kr totalt. Per år har i snitt 15 upphandlingar genomförts av konsult, varav de flesta var tekniska konsulter och saneringsentreprenader, dock så finns ett uppdämt behov av upphandlingar på varor och övriga tjänster samt en del IT-produkter och tjänster.
Förväntade avrop beräknas motsvara det historiska, omfattningen kan dock både minska och öka och beror mycket på hur mycket medel som tilldelas myndigheten. Leverantör ska kunna leverera verkligt behov.
Den nedan angivna beställningsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på förväntade kvantiteter för beställarna och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Detta värde utgör ramavtalets uppskattade affärsvärde. Beställningsvolymen/affärsvärdet under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till cirka 7 000 000 SEK. Några garanterade volymer lämnas inte.