702872-2023 - ÄndringSverige-Luleå: Utskriftshanterare
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utskrift som tjänst och köp av skrivare 2023
Referensnummer: KLF 2023/470
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48773100 Utskriftshanterare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar beställarens behov av
Ny utskriftsplattform
Utskrift som tjänst
Utenheter för köp
i syfte att säkerställa behovet av utskrift, kopiering och scanning.
Avtalet ska säkerställa att beställaren får en enhetlig, ändamålsenlig och kostnadseffektiv funktion för utskrift, kopiering och scanning och en leverantör som tillhandahåller och förvaltar hårdvara, mjukvara och efterfrågade tjänster.
Avtalet ska också innehålla möjlighet för beställaren att köpa utenheter för speciella behov.
Avtalet ska verka för att hålla nere volymer på utskrift och kopiering samt antal utenheter.