702968-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlshamn: Motorfordon för särskilda syften
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sopmaskin
Referensnummer: 2022/3453
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.1.4.
Kort beskrivning
Drift och underhåll tekniska verksamheten har till uppdrag att bland annat sköta huvudgator, lokalgator och gång- och cykelvägar i Karlshamns kommun. I detta uppdrag ingår att veckovis sopa gator i Karlshamn, sandupptagning på våren i hela kommunen, upptagning av löv på hösten i hela kommunen, sugning av hål till fundament, städning under festivalen samt tömning av cirka 4500 - 5000 gatubrunnar (under 3 år).  Uppskattad drifttid, beroende på väder, är 1000-1200 h / år
Alla dessa arbetsmoment är prioriterade uppdrag.
Intresserade anbudsgivare inbjuds att lämna anbud gällande Karlshamns kommuns behov av en (1) sopmaskin enligt kravspecifikation. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144400 Fordon för väghållning, 34144430 Gatsopningsfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Drift och underhåll tekniska verksamheten har till uppdrag att bland annat sköta huvudgator, lokalgator och gång- och cykelvägar i Karlshamns kommun. I detta uppdrag ingår att veckovis sopa gator i Karlshamn, sandupptagning på våren i hela kommunen, upptagning av löv på hösten i hela kommunen, sugning av hål till fundament, städning under festivalen samt tömning av cirka 4500 - 5000 gatubrunnar (under 3 år).  Uppskattad drifttid, beroende på väder, är 1000-1200 h / år
Intresserade anbudsgivare inbjuds att lämna anbud gällande Karlshamns kommuns behov av en (1) sopmaskin enligt kravspecifikation. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i upphandlingsdokumenten.