2. Förfarande
Förfarande
Titel: Leverans av matlådor och dagligvaror (reserverad upphandling)
Beskrivning: Upphandlingen är reserverad för vissa leverantörer. Uddevalla kommun har beslutat att införa social och etisk hänsyn i denna upphandling. Social och etisk hänsyn i upphandling är ett sätt att skapa samhällsnytta genom ansvarsfulla affärer. Uppdraget är att leverera matlådor och distribuera varor från butik till våra brukare. Detta är ett led i att främja välfärden och differentiera arbetsuppgifter. Målet med detta är att man ska ha en främja god hälsa som gör att man ska kunna bo längre hemma.
Intern identifierare: SN/2025:19
Förfarandets viktigaste kännetecken: Öppet förfarande- reserverad upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 55521200 Måltidsleveranser
Ytterligare klassificering (cpv): 98514000 Hemtjänst
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000