2. Förfarande
Förfarande
Titel: Auktorisationssystem - Mobilbaserad betalningslösning för parkering
Beskrivning: Detta auktorisationssystem avser att tillgodose betalningslösningar till kommunens parkörer. Kommunens ambition är att erbjuda en plattform där det ska råda sund konkurrens och att de tjänster som erbjuds uppfyller grundläggande krav på kvalitet. I Kalmar kommun ska parkör utifrån ett urval av leverantörer erbjudas ett enkelt, snabbt och lättillgängligt sätt att hantera sin betalning av parkering. Information till parkörer ska vara tydlig ochförenlig med gällande lagstiftning. Parkör erhåller information om auktoriserade leverantörer via kommunens hemsida samt informationsskyltar vid respektive parkering.
Intern identifierare: 2024-46
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Auktorisationssystem
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98351100 Bilparkeringstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 63712400 Parkeringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Koppling