See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hyra av ställningar och ställningsbyggnation
Beskrivning: Uppdraget omfattar hyra av byggnadsställning samt uppförande och nedtagande av dessa. Uppdraget innebär ett nära samarbete mellan parterna och merparten av arbetena utförs i samband med den upphandlande enhetens återkommande underhålls- och repartationsarbeten vid den upphandlande enhetens anläggningar. Merparten av arbetena är planerade med god framförhållning men kan komma att kräva en viss beredskap och snabb inställelsetid vid oförutsedda händelser och processtörningar.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262120 Uppförande av byggnadsställning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89251:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44212310 Byggnadsställning, 44212315 Utrustning för byggnadsställningar, 44212317 Ställningskonstruktioner, 45262110 Nedmontering av byggnadsställning