703261-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Miljötekniska konsulttjänster – Konsultuppdrag för rivningsprojekt och cirkulär resurshantering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsultuppdrag för rivningsprojekt och cirkulär resurshantering
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal av konsultuppdrag för rivningsprojekt och cirkulär resurshantering. Konsultuppdrag som omfattas denna upphandling är exempelvis miljö- och materialinventering, provtagning, kostnadsbedömning, upprättande av rivnings- och avfallsplaner samt rambeskrivningar till förfrågningsunderlag.
Intern identifierare: TN 2023/2400
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 45111100 Rivning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Konsultuppdrag för rivningsprojekt och cirkulär resurshantering