703370-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Stödtjänster för programvara
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RIS/PACS Södersjukhuset
Referensnummer: SÖS 2022-1482
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72261000 Stödtjänster för programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Sedan tidigt 2000-tal använder Bild- och funktionsverksamheterna på Södersjukhuset, Sös Sectra RIS/PACS som huvudsakligt verksamhetssystem.
Sös avser att tilldela Sectra fortsatt kontrakt avseende RIS/PACS för:
1. drift, service och support för de applikationslicenser och funktioner Sös äger nyttjanderätt till.
2. tillkommande licenser för funktioner och moduler som levereras av Sectra och som är kompatibla med befintligt verksamhetssystem.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48310000 Programvara för dokumentredigering, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48814000 Medicinska informationssystem, 72253200 Stödtjänster för system, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser system som används som stöd i sjukvården för informationshantering av medicinsk bilddata och tillhörande metadata. Detta omfattar bland annat remisshantering, patientadministration, bokningslogistik, prioritering, berättigandebedömning, undersökningsdokumentation, granskning, efterbearbetning av bilddata, diktering, svarsskrivning, svarsdistribution samt kommunikation och tillgängliggörande av bilddata och tillhörande text inom sjukhuset, regionalt och till patienten.