703451-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara och informationssystem – HR/lönesystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelHR/lönesystem
BeskrivningÖresundskraft söker ett HR/lönesystem som kan möta framtidens utmaningar. Våra nuvarande processer och informationsflödet ska kunna effektiviseras och automatiseras för att underlätta för chefer, lönespecialister, HR, ekonomi och medarbetare. Systemet behöver säkra att vi följer lagar, kollektivavtal och har en korrekt behörighetsstyrning. Vi behöver säkerställa att vi har en stabil spårbarhet i vår data, att den är kvalitetssäkrad för att vi enklare ska kunna analysera och fatta datadrivna beslut. ​Systemet ska vara ett mastersystem för HR Core-data samt kunna hantera organisationsstruktur och medarbetarens tillhörighet i organisationen och kunna hantera flera juridiska bolag.​​
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92205:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48219300 Programvara för administration, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 72268000 Tillhandahållande av programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara