703667-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Undervisning och utbildning – Statlig åtgärd för rättelse
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelStatlig åtgärd för rättelse
BeskrivningUpphandling avseende Statlig åtgärd för rättelse
Intern identifierare2023:5769
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
Ytterligare klassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningSkolinspektionens befogenhet att besluta om statliga åtgärder för rättelse regleras i 26 kap. 17 § skollagen (2010:800). Bestämmelsen gäller verksamheter som bedrivs av en kommun eller en region. Statliga åtgärder för rättelse innebär att Skolinspektionen beslutar att staten på kommunens eller regionens bekostnad ska vidta de åtgärder som behövs för att åstadkomma rättelse av påtalade brister i verksamheten. Möjligheten för myndigheten att använda sanktionen finns i två fall. Enligt paragrafens första stycke får Skolinspektionen besluta om statliga åtgärder för rättelse om kommunen eller regionen inte har följt ett föreläggande enligt 26 kap. 10 § skollagen och missförhållandet är allvarligt. Vidare anges i paragrafens andra stycke att sådana åtgärder även får beslutas inom två år från ett beslut om föreläggande enligt 26 kap. 10 § skollagen som gäller ett allvarligt missförhållande trots att föreläggandet har följts, om det ändå finns ett allvarligt missförhållande i verksamheten och huvudmannen redan före föreläggandet har visat bristande förmåga eller vilja att fullgöra sina skyldigheter som huvudman för verksamheten. Huvudskälen till att Skolinspektionen vidtar statliga åtgärder för rättelse är att kommunen under lång tid inte avhjälpt de allvarliga brister som Skolinspektionen konstaterat föreligger på skolan eller att allvarliga brister uppstår vid upprepade tillfällen och där huvudmannen har en bakgrund av att inte fullgöra sina skyldigheter. Statliga åtgärder för rättelse är en sanktion som är tänkt att närmast motsvara återkallelse av godkännande för fristående huvudmän att driva skolverksamhet. Åtgärderna som Skolinspektionen sätter in vid statliga åtgärder för rättelse kan variera både i tid och omfattning beroende på bristerna. Skolinspektionens tillsyn omfattar skolor över hela landet och åtgärder kan därför komma att sättas in på skolor över hela landet. Tjänsten innebär att Leverantören/er ska kunna erbjuda personal till Skolinspektionen för uppdrag inom hela Sverige i enlighet med Skolinspektionen önskemål. Uppdragen kan variera i tid och omfattning. I uppdraget ingår att tillsammans med berörd personal på en skola som omfattas av Skolinspektionens beslut, med verktyget statliga åtgärder för rättelse, åtgärda påtalade brister i verksamheten och därmed säkerställa att bristerna blir avhjälpta. Varje uppdrag beräknar Skolinspektionen att besätta med en eller två kvalificerade rådgivare som under en period av cirka 6 -12 månader genomför uppdrag på skola.
Ytterligare klassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelFöretagsuppgifter