703705-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor – Fjärrkyla
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFjärrkyla
BeskrivningRegion Jämtland Härjedalen bedriver sjukhusverksamheten på Östersunds Sjukhus. Vissa medicinska processer samt inomhusklimatet-relaterade processer kräver kylning. Den befintliga kylanläggningen anläggningen är tänkt att på sikt ersättas med köpt fjärrkyla som ska anslutas till det interna kylsystemet på sjukhusområdet. Upphandlingen omfattar leverans av fjärrkyla samt erforderliga installationsarbeten för att kunna verkställa distribution av kyla. För beställaren är det av stor vikt att upphandlad lösning för leverans av fjärrkyla ger en låg klimatpåverkan.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92008:Lot:1