70377-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Film- och videotjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för filmproduktion och liveproduktion
Referensnummer: 2.7-15653/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92100000 Film- och videotjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Den här upphandlingen omfattar två ramavtalsområden:
Beställningsfilm (Ramavtalsområde A). Ramavtalsområde A är uppdelat i två tjänsteområden, Standardfilm och Avancerad film.
Liveproduktion (Ramavtalsområde B).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 22 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1 Filmproduktion - Beställningsfilm
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2 Liveproduktion
92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion