2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal – Renovering och modernisering
Beskrivning: Upphandlingen avser avrop avseende renovering och modernisering av tomställda lägenheter. Arbetsmoment som bland annat ingår är målning, tapetsering, golvläggning, byggservicearbeten etc. Se mer info under kod: AFD.1 Omfattning. Renovering av lokaler ses över på Stockholmshem och ett enskilt ramavtal planeras att upphandlas för renovering och anpassning av enbart lokaler, inom en snar framtid.
Intern identifierare: 2022-2847
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45453100 Renoveringsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45111100 Rivning, 45211310 Byggnation av badrum, 45262660 Asbestsaneringsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331210 Installation av ventilation, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45432000 Golvläggning och -beläggning samt tapetsering, 45441000 Glassättning, 45442100 Målning, 45442180 Ommålning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader, 90910000 Städning, 98341130 Fastighetsskötsel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal – Renovering och modernisering
Ytterligare klassificering (cpv): 45111100 Rivning, 45211310 Byggnation av badrum, 45262660 Asbestsaneringsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331210 Installation av ventilation, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45432000 Golvläggning och -beläggning samt tapetsering, 45441000 Glassättning, 45442100 Målning, 45442180 Ommålning, 45453100 Renoveringsarbeten, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader, 90910000 Städning, 98341130 Fastighetsskötsel
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Ramavtalet gäller i ett (1) år med planerad avtalsstart ca 2024-01-15 till 2025-01-14 med möjlighet för B att förlänga avtalet ytterligare tre (3) år. Avtalsförlängning sker automatiskt med ett (1) år + ett (1) år + ett (1) år i taget. Såvida inte B aviserar att avtal inte kommer att förlängas. Sådan avisering ska ske skriftligen senast tre (3) månader före sista dagen i den pågående avtals- eller förlängningsperioden.