704178-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – IT-stöd, styrning & ledning samt kvalitetsledning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelIT-stöd, styrning & ledning samt kvalitetsledning
BeskrivningSäffle kommun avser att upphandla ett nytt system för IT-stöd, styrning och ledning/ kvalitetsledning för Säffle kommun och dess bolag som stödjer processerna för strategisk uppföljning och planering (vision, fullmäktigemål, nämndmål uppdrag mm) och ha rapporteringsfunktion. Rapporteringen ska stödja kommunens politiska ledning i sitt beslutsfattande. Vidare ska IT-systemet stödja uppföljning och planering på verksamhetsnivå (verksamhetsmål, aktiviteter) och ska ha rapporteringsfunktion. Systemet ska hjälpa chefer i deras arbete med verksamhetens mål, ekonomi och personal. För att kvalificera sig ska anbudssökanden implementerat och driftsatt offererat system i minst 5 svenska kommuner, de senaste 5 åren
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:86892:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster