2. Förfarande
Förfarande
Titel: Boende och daglig verksamhet enligt LSS 2026
Beskrivning: Beställaren upphandlar ramavtal för insatser för vuxna, (från 18 år) enligt LSS
Intern identifierare: 15390
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enstegsgsförfarande enligt bilaga 2
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
Ytterligare klassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311200 Social omsorg för handikappade
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: A. Grupp- eller servicebostad i kombination med daglig verksamhet
Beskrivning: Grupp- eller servicebostad i kombination med daglig verksamhet enligt LSS.
Intern identifierare: A. Grupp- eller servicebostad i kombination med daglig verksamhet
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: B. Grupp- eller servicebostad
Beskrivning: B. Grupp- eller servicebostad för personer som ej har daglig verksamhet enligt LSS på grund av ålder.
Intern identifierare: B. Grupp- eller servicebostad
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: C. Boende för brukare som har extern daglig verksamhet
Beskrivning: Boendekostnad per vårdnivå för brukare som har extern daglig verksamhet (gäller bara för anbudsgivare med boenden inom Hudiksvalls kommun)
Intern identifierare: C. Boende för brukare som har extern daglig verksamhet