Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bussresor
Referensnummer: FS 2.1.2-1743-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34121000 Bussar
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet inbjuder Ert företag att lämna anbud i upphandling av ramavtal gällande bussresor för Umeå universitet.
Uppdraget omfattar bussresor för Umeå universitets anställda i dess tjänsteutövning, besökare och nuvarande samt potentiella studenter.
De flesta resor har campus Umeå som utgångspunkt men även resor med andra start- och stoppunkter förekommer då Umeå universitet bedriver verksamhet i flertalet orter inom landet.
Avtal kan komma att tecknas med fler än en Leverantör och blir i så fall ett rangordnat ramavtal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34121000 Bussar, 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport, 60100000 Vägtransporter, 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen