7043-2022 - ResultatSverige-Umeå: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsplatsutrustning
Referensnummer: RS 364-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal och omfattar:
•   Klientutrustning inom följande produktområden: dator, bildskärm, telefon samt övrigt sortiment
•   Bas- och tilläggstjänster kopplade till ovan produktområden
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler, 30200000 Datorer och datamateriel, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32250000 Mobiltelefoner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattade men ej garanterade volymer på produkter i varukorgen under avtalstiden är följande:
Bärbar standard - 1800 st
Bärbar avancerad - 100 st
Bärbar vikbar - 150 st
Stationär dator -10000 st
Patientnära dator - 100 st
Dockningsstation - 2000 st
Bildskärm, standard -10000 st
Mobiltelefon, Android - 3000 st
Mobiltelefon iOS - 2000 st
Takvolymen som maximalt kan avropas beräknas till 250 miljoner SEK under hela avtalstiden.