704347-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Transporter (utom avfallstransport)
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Distributör av kylda måltider - matdistribution
Referensnummer: VON/2022:326
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Distribution av kylda måltider till kunder inom vård och omsorg med biståndsbeslut om matdistribution.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 11 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar transporter av kylda måltider till kunder med biståndsbeslut om matdistribution.
Antalet kunder: cirka 600 kunder har idag matdistribution. Karlstads kommun utgör geografisk gräns för upptagningsområdet.
Kommunens samarbete med centralsjukhuset i Karlstad anger i nuläget hämtningstid för de kylda måltiderna onsdagar klockan 12:00 varje vecka och leverans hem till kund senast fredagar klockan 17:00. Här mellan ska distributören sortera och kundpacka de kylda måltiderna i egen kyllokal, för leverans till slutkund. Dessa tider kan komma att justeras under avtalstiden.