704438-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Grossist
Referensnummer: 2022-00122IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ordermottagning, kundpackad leverans samt fakturering av livsmedel för storhushåll inom varuområdena kolonialvaror, kyl- och färskvaror inklusive mejeri samt frysvaror.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03311700 Lax, 15112130 Kyckling, 15500000 Mejeriprodukter, 15540000 Ostprodukter, 15541000 Ost, 15612000 Mjöl av brödsäd och vegetabiliskt mjöl samt liknande produkter, 15831000 Socker, 15842100 Choklad, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15872200 Kryddor, 15900000 Drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen