2. Förfarande
Förfarande
Titel: Personalbemanning av svets och grovsmidesarbeten för underhållsverkstad
Beskrivning: Upphandlingen avser extra bemanning till Renovas plåt- och maskinverkstad för arbeten inom svetsning, licenssvetsning, plåtslageri, ytbehandling, bläster, grovsmide och konstruktion. Arbetsmetoderna berör materialen aluminium, rostfritt och stål. Rengöring och underhåll av avfallsutrustning och behållare kan också förekomma. Arbetet kommer mestadels bestå av underhållsarbeten enligt ovan, som ersätts per timme. Renovas personal leder och fördelar arbetet. Arbetet kommer till största delen ske på Ringön, Gjutjärnsgatan 12 i plåt-och maskin verkstaden. Under 2023 kommer verksamheten att flytta till nya lokaler på Bönekullevägen i Tuve.
Intern identifierare: 0213/23
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50530000 Reparation och underhåll av maskiner
Ytterligare klassificering (cpv): 50800000 Diverse reparationer och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Personalbemanning av svets och grovsmidesarbeten för underhållsverkstad