70447-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av kylargrupper
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal: Service av kompressorkylmaskiner/absorptionskylmaskiner (fjärrkyla) /Periodisk läcksökning enligt gällande F-gasförodning
Referensnummer: 20-0192
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende leverans av:
Del 1 F-gas/myndighetskrav.
Periodisk läckagekontroll enligt F-gas-förordningen, journalföring, kompressorkylmaskiner.
Del 2 Kompressorkylmaskiner Service/underhåll/felavhjälpning.
Förebyggande -och avhjälpande underhåll samt jourservice journalföring.
Avhjälpande underhåll Jourverksamhet.
Material/support.
Journalföring och rapportering.
Del 3 Absorptionskylmaskiner Service/underhåll/felavhjälpning.
Förebyggande -och avhjälpande underhåll samt jourservice, analys av lithiumbromid.
Beställaren avser att teckna ramavtal med 1 - 3 leverantörer per del (under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav). Avtalstiden är 2 år, från det datum ramavtalet ingås, med möjlighet för beställaren att förlänga ramavtalet med 2 år i taget upp till maximalt 8 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50531300 Reparation och underhåll av kompressorer, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avhjälpande underhåll jourverksamhet.
Beställaren avser att teckna ramavtal med 1 - 3 leverantörer per del (under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav). Avtalstiden är 2 år, från det datum aamavtalet ingås, med möjlighet för Beställaren att förlänga ramavtalet med 2 år i taget upp till maximalt 8 år.