70448-2020 - ResultatSverige-Växjö: Reklam och marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationsbyråtjänster
Referensnummer: KS 2019-00524
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av kommunikationsbyråtjänster - taktiska och operativa uppdrag. Enskilda och/eller återkommande (tidsbestämda) uppdrag innehållande rådgivning och produktion.
Kampanjer, samt uppdrag till en definierad/odefinierad målgrupp.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79342000 Marknadsföring, 79342200 Säljfrämjande åtgärder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser kommunikationsbyråtjänster, taktiska och operativa uppdrag
Upphandlande myndigheter är Växjö kommun, Värends Räddningstjänstförbund, Vidingehem,
Södra Smålands avfall och miljö (SSAM) och Växjö Fastighetsförvaltning AB (Vöfab).
Upphandlingen administreras av Växjö kommuns upphandlingsenhet. Ansvarig upphandlare är Maj Bjers.
En upphandlande myndighet får utesluta en leverantör från att delta i en upphandling, se LOU 13 kap. 2§ eller 3§.
Brott
Enligt LOU 13 kap. 1§ ska en upphandlande myndighet utesluta en leverantör från att delta i en upphandling, om myndigheten genom kontroll enligt 15 kap. eller på annat sätt får kännedom om att leverantören enligt dom som vunnit laga kraft är dömd för brott som innefattar
1. Deltagande i kriminell organisation
2. Bestickning
3. Bedrägeri
4. Penningtvätt eller finansiering av terrorism
5. Terroristbrott eller brott med anknytning till terroristverksamhet
6. Människohandel
Genom att svara ja försäkras på heder och samvete att anbudsgivaren eller dennes ställföreträdare inte är dömd för brott enligt 13 kap 1§ lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Ekonomisk kapacitet
1. F-skatt
Leverantören skall senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt.
2. Underleverantörer
Punkterna ovan gäller också de företag som uppdragstagaren i sin tur anlitar.
3. Finansiell och ekonomisk ställning
Anbudsgivaren skall ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare skall ha minst rating 40 enligt Creditsafe eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning. Om anbudsgivare har sämre rating än 40 hos Creditsafe, finns möjlighet för anbudsgivare att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav.
Vid lägre rating än 40 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet utifrån uppställda krav och inlämnade uppgifter.
Utredning om en leverantörs ekonomiska och finansiella ställning
En upphandlande myndighet får begära utredning av en leverantörs ekonomiska och finansiella ställning, se LOU 15 kap. § 10.
Teknisk förmåga och kapacitet
Anbudsgivare ska ha dokumenterad erfarenhet av samarbete med offentliga organisationer och privata
Företag.
Anbudsgivaren ska ha en organisation med förmåga och kapacitet som säkerställer att beskrivna
Uppdrag kan genomföras.
Kvalitetssäkringssystem
Anbudsgivaren ska arbeta efter ett kvalitetssystem, antingen i form av en ISO-certifiering eller i form av ett eget dokumenterat kvalitetssystem. Bifoga antingen intyg om certifiering eller en redovisning av den egna kvalitetssäkringen av verksamheten. Följande bör framgå:
• Kvalitetspolicy
• Ansvarig person
• Hur kvalitetssäkring och uppföljning av levererade tjänster sker
Systematiskt miljöarbete
Anbudsgivaren ska redovisa följande:
• En miljöpolicy som är antagen av ledningen och väl känd bland personalen