70456-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Sopmaskiner för start- och landningsbanor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Borstsatser till sop- och blåsmaskin.
Referensnummer: 17FMV1391
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34921200 Sopmaskiner för start- och landningsbanor
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarets materielverk inbjuder härmed till att inkomma med anbud i FMV upphandling av ramavtal för borstsatser till Försvarsmaktens sop- och blåsmaskiner. Sop- och blåsmaskinerna används för rengöring av rull- och taxibanor på militära flygfält. Upphandlingen omfattar både borstsatser i stål och i plast.
Ramavtals löptid är 24 månader där FMV äger rätt att förlänga avtalet med ytterligare högst 2 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokument.