70460-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Avisningsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal av urea och urea-lösning.
Referensnummer: 17FMV1392
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24951310 Avisningsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarets materielverk inbjuder härmed till att inkomma med anbud i FMV upphandling av ramavtal för urea och urea-lösning vilka används för avisning av rull- och taxibanorna på Försvarsmaktens flygplatser.
Ramavtalet har en löptid på 24 månader med förlängningsoption för FMV att förlänga avtalet under ytterligare högst 24 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokument.