Kvalificeringssystem för förbrukningsflexibilitet (SE1 och SE2)
Referensnummer: UH-2022-526
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 65000000 El-, vatten- och energiverk
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 65000000 El-, vatten- och energiverk, 65400000 Andra energikällor – försörjning och distribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Svenska kraftnät upprättar ett kvalificeringssystem för att på förhand välja ut leverantörer som ska få delta i upphandlingar avseende förbrukningsflexibilitet under höglasttimmar .
Målgruppen för upphandlingen är storförbrukare av el som till exempel industrier som har sina förbrukningsanläggningar i elområdena SE1 och SE2. Upphandlingen bottnar i regeringens tidigare uppdrag till Svenska kraftnät att förbereda upphandling av resurser (https://www.svk.se/om-oss/verksamhet/vara-regeringsuppdrag/)
Kvalificeringssystemet är giltigt från publiceringsdag och tillsvidare och gäller för Alternativ 2: Aktören åtar sig att köpa mindre mängd el än vad aktören annars skulle ha gjort under definierade höglasttimmar.Ansökan om att delta i kvalificeringssystemet innebär inte skyldighet att lämna bud.