Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.trafikverket.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Specialist tunnelsäkerhet med brandinriktning
Referensnummer: KOM-411739
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Resursstöd inom tunnelsäkerhet med inriktning brand.
Uppdraget omfattar arbete som resurskonsult i Trafikverkets beställarorganisation. Konsulten skall stödja Trafikverket med kompetens inom tunnelsäkerhets med inriktning brand i väg- och järnvägs-projekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 150 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen