2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bilpool
Beskrivning: Avtalet avser en extern bilpool för Umeå kommuns centrala verksamheter samt övriga avropsberättigade. Bilpoolstjänsten ska bestå av ett bilpoolssystem (bokningssystem) och en fordonspark. Bilpoolen ska placeras utifrån behov och efterfrågan på olika platser, i första hand, inom Umeå kommuns tätort. Nuläge: 12 fordon (6 el) kommer placeras på Stadhusområdet i ett varmgarage - dessa fordon kommer ej vara tillgängliga för bokning av allmänheten 2 fordon ( 1 el) kommer placeras på Umestan företagspark Kaserngatan 2 fordon (el) kommer placeras på Ålidhem Magistervägen 1 fordon (el) kommer placeras på parkeringshus Nanna
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34100000 Motorfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118255:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34110000 Personbilar