704863-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Västar – Upphandling Bärsystem/Bärmes
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling Bärsystem/Bärmes
BeskrivningFörsvarsmakten har ett behov av nya Bärsystem. Inriktningen är att systemet i sin helhet består av högst två typer av bärmesar, en eldrörsbärmes och en generell bärmes. I varje bärmes ingår tillbehör för att kunna bära med sig soldatens personliga utrustning.
Intern identifierare25FMVU1549
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 18235400 Västar
Ytterligare klassificering (cpv): 18900000 Väskor, sadelvaror, säckar och påsar, 18930000 Säckar och påsar, 18931100 Ryggsäckar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningFörsvarsmakten har behov av Eldrörsmesar och Bärmesar.
Intern identifierareUpphandling Bärsystem/Bärmes