70489-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Knivar och saxar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Textilslöjdsmaterial och tillbehör.
Referensnummer: 16149
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39241000 Knivar och saxar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för löpande inköp av textilslöjdsmaterial och tillbehör till de avropsberättigade parterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39241000 Knivar och saxar, 18452000 Säkerhetsnålar, 39227000 Synålar, strumpstickor och fingerborgar, 18453000 Blixtlås, 19400000 Textilgarn och -tråd, 19212100 Kuddvarstyg, 19220000 Ylletyger, 19240000 Specialtyger, 19260000 Tyg, 39500000 Textilvaror, 19000000 Skinn och textilier, plast- och gummimaterial
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen