70491-2019 - ResultatSverige-Västerås: Läkarvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkarmottagning samt operationer inom specialitet ögon Region Västmanland
Referensnummer: DU-UPP18-0280
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal för leverantör (vårdgivare) för en öppenvårdsmottagning samt operationer inom specialiteten ögonsjukdomar i enlighet med upphandlingsdokument. Tjänsten som upphandlas är ett komplement till köparens egen verksamhet för att ge medborgare större utbud och valmöjlighet till vård.
Syftet med upphandlingen är också att säkerställa att Västmanlands medborgare har god tillgång till specialistkompetens inom området ögonsjukdomar. Leverantören ska avlasta Ögonkliniken vid Västmanlands sjukhus vad avser nybesök och återbesök och därmed medverka till att vårdgarantin säkerställs.
Tjänsten omfattar:1. Läkarmottagning ögonsjukdomar, öppenvårdsmottagning2. Polikliniska ögonlocks- och tårvägsoperationer3. Kataraktoperationer
Leverantören har totalt ekonomiskt ansvar vilket omfattar nödvändig personal, utrustning och lokaler samt för övriga kostnader som är förenade med verksamheten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85121000 Läkarmottagningstjänster, 85121280 Ögonsjukvård, hudsjukvård eller ortopedisk vård, 85121281 Ögonsjukvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell upphandling
Leverantören ska arbeta för och stödja en positiv hälsoutveckling hos individer och grupper genom att utveckla det individinriktade förebyggande arbetet vid patientkontakter.
Mottagningen ska vara placerad i Västerås tätort i Västmanlands län under hela avtalstiden.
Leverantören ska ansluta sig till köparens vision och värdegrund och arbeta i enlighet med fastställda strategiska mål och av Regionstyrelsen och Regionfullmäktige i Region Västmanland fattade beslut.
Leverantören ska tillhandahålla en god och säker vård på lika villkor vilket innebär att patientens behov av vård ska vara styrande, oavsett patientens kön, ålder, eventuell funktionsnedsättning, social position, etnisk och religiös tillhörighet, tolkbehov, sexuell läggning eller identitet. Vården ska bedrivas i enlighet med vetenskap och beprövad erfarenhet. Vården ska ges med respekt för alla människors lika värde och för den enskildes värdighet. Verksamheten ska präglas av hög etisk medvetenhet.
Denna upphandling ersätter tidigare vårdavtal för mottagning ögonsjukdomar som löper ut 31.5.2019 samt nuvarande upphandlingskontrakt Kataraktkirurgi inkl. operationsteam för kataraktoperationer, DU-UPP16-0088 som löper ut 30.8.2019. Det kan finnas avrop som pågår även efter kontraktstiden.
Upphandlingen genomförs under förutsättning att nödvändiga politiska beslut fattas.